Żyj lepiej, prowadź bardziej zrównoważony biznes i polepsz zdrowie swoich krów dzięki współpracy z lekarzem weterynarii, zapobieganiu mastitis i leczeniu opartemu na dowodach.
10 Days to master milk management
Nowy plan postępowania:
Nienormalne mleko? Pobierz schemat, aby dowiedzieć się wszystkiego o objawach mastitis u krów, okresie oczekiwania i zaleceniach dotyczących leczenia.
Pobierz plan postępowania, aby dowiedzieć się wszystkiego o objawach mastitis u krów i zaleceniach dotyczących leczenia.
Zbuduj relację partnerską typu win-win ze swoim lekarzem
Partnerstwo pomiędzy Tobą i Twoim lekarzem weterynarii jest kluczowe dla rentowności Twojej hodowli, jak również dla dobrostanu krów. Maksymalne korzyści można uzyskać tylko wtedy, gdy obie strony współpracują jako zgrany zespół.
Przeczytaj więcej o tym, jak zmaksymalizować produkcję mleka i poprawić rentowność gospodarstwa
The five-point plan for mastitis control
This five-point plan will guide you in your approach to tackling mastitis in a methodical way. It was developed by an international team of udder
Five things your farmers should know about mastitis
This is the first of a series of blogs on udder health. This blog serves as an introduction, later blogs will cover practical information and solutions that you as a vet can provide to your dairy farmers. As an introduction, here are five important points they should understand.
Opinie
Regularne wizyty lekarza w gospodarstwie poprawiły zdrowie moich zwierząt
U nas rutynowe wizyty lekarza odbywają się co dwa tygodnie. Lekarz głównie zajmuje się kontrolą rozrodu i świeżo wycielonych krów. Dodatkowo co 3 miesiące dprowadzimy korekcję racic.
Hodowca, 110 krowy mleczne
Rola lekarza weterynarii w zarządzaniu gospodarstwem rolnym
Hodowca, któremu zależy na polepszeniu zdrowia stada, a co za tym idzie wyników finansowych, zwraca się do mnie o stały monitoring stada, prowadzenie skutecznej profilatktyki i leczenie w razie konieczności.
Wspólnie osiągamy założone cele.
Featured Webinar
Achieve more from your prescribing visit
Join experts like Sofie Piepers and Joep Driessen for a dynamic virtual webinar to discover mire about the bacteriological and practical approach for a better udder health management.
Aktualizacja badań diagnostycznych podklinicznego zapalenia gruczołu mlekowego u krów.
Zapalenie gruczołu mlekowego jest jedną z najkosztowniejszych chorób w sektorze mleczarskim, powodującą znaczne straty ekonomiczne na świecie. Wpływa przede wszystkim na jakość i ilość mleka, a także
Pięciopunktowy plan walki z mastitis
Ten pięciopunktowy plan umożliwi Ci metodyczne podejście do walki z mastitis. Został on opracowany przez międzynarodowy zespół specjalistów od zdrowia wymion, lekarzy weterynarii, hodowców bydła
Pięć rzeczy, które hodowca powinien wiedzieć o zapaleniu wymienia (mastitis)
Jest to pierwszy z serii blogów poświęconych zdrowiu wymion. Ten blog służy jako wprowadzenie, a kolejne będą zawierały praktyczne informacje i rozwiązania, które jako lekarz
Zapobieganie kolejnym przypadkom mastitis
Zanim dowiesz się, jaki będzie najlepszy sposób leczenia musisz poczekać na wynik badania mleka. Identyfikacja bakterii powie nam, gdzie problem mógł się zacząć, co oznacza że można będzie zapobiec kolejnym przypadkom.
Hodowca, 110 krowy mleczne
Video Tutorials for Farmers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit
tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit
tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Kalkulator oszczędności w przypadku mastitis
Mastitis is the most costly illness for dairy farms. To enhance milk quality and profitability, it is vital to control clinical and subclinical infections. This savings calculator estimates the potential economic benefit of avoiding farm costs and production losses associated with mastitis.
Dowiedz się więcej o leczeniu mastitis u krów
Antimicrobial Therapy Approaches For Dairy Cow Mastitis
Antibiotic therapy is a critical component of the programs for the control of mastitis, the most common and costly disease in dairy cows. The efficacy
Guide to Testing for Subclinical Mastitis in Dairy Cows: Latest Diagnostic Methods and Technologies
Discover effective diagnostic methods for subclinical mastitis in cows, from SCC and DSCC to cutting-edge tech like thermography and biosensors, boosting herd health.
Clinical Mastitis Treatment: Let’s be Selective!
There is a strong association between antimicrobial consumption in livestock with antimicrobial resistance (AMR) in consumers’ and politicians’ mind leading to an incredible societal pressure.
Bardziej racjonalne stosowanie antybiotyków
Dzięki przeprowadzonym badaniom mleka, możemy stosować antybiotyki tylko w niezbędnych przypadkach.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia mastitis
Hodowcy
Trzy filary doskonałego doju to czyste i zadbane krowy, prawidłowe procedury postępowania w czasie doju oraz właściwie przygotowany sprzęt udojowy. Celem prawidłowej rutyny doju jest ochrona strzyków i zmniejszenie ryzyka wystąpienia mastitis.
Zdrowy, dobrze funkcjonujący strzyk oraz sprawna dojarka są niezbędne, aby zapobiec wnikaniu patogenów do wymienia. Jeśli podciśnienie w aparacie udojowym jest zbyt wysokie, dojenie staje się bolesne dla krowy, co prowadzi do gorszego, niepełnego wydojenia lub do zbyt wczesnego zrzucenia aparatu udojowego.
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia gruczołu mlekowego, wywołanego zarówno przez bakterie pochodzące ze środowiska, jak i z zainfekowanych wymion innych krów, można osiągnąć poprzez optymalizację higieny i dobrą procedurę doju.
Wreszcie, stosowanie właściwych procedur sprawia, że krowy chętniej wchodzą do hali udojowej i mają krótsze czasy doju, co jest dla nich bardziej komfortowe.
Przedzdajanie powinno być częścią każdej prawidłowej rutyny udojowej, ponieważ stymuluje uwalnianie oksytocyny, która ma za zadanie pobudzić wydzielanie mleka. Najpierw należy usunąć pierwsze strugi mleka, a następnie dokładnie oczyścić końcówki strzyków. Ponieważ wydzielanie hormonu zajmuje od 60 do 90 sekund, założenie aparatu udojowego w odpowiednim momencie spowoduje prawidłowy przepływ mleka. Wymię zostanie wydojone szybciej, w krótszym czasie, przez co zmniejszy się ryzyko uszkodzenia zwieracza strzyku i zapalenia gruczołu mlekowego.
Dojenie wstępne pozwala również na wczesne wykrycie klinicznego zapalenia gruczołu mlekowego.
Jednak przedzdajanie niesie ze sobą pewne ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji (zakaźnych patogenów) z jednej krowy na drugą. Ryzyko to powinno być kontrolowane poprzez higieniczne procedury doju: utrzymywanie rąk w czystości, używanie gumowych, czystych rękawic przez dojarzy, dokładne czyszczenie kubków udojowych itp.
Plan leczenia mastitis w gospodarstwie daje ci pewność, że leczysz każde kliniczne zapalenie wymienia w optymalny sposób i z największą szansą na sukces.
Poproś swojego lekarza weterynarii o przygotowanie takiego planu oraz o odpowiednie przeszkolenie siebie i pracowników w gospodarstwie
Zależy to zarówno od stanu zdrowia krowy (i jej wymion), jak i patogenu. Jeśli krowa jest chora lub odczuwa ból, będzie wymagała leczenia i dobrej opieki weterynaryjnej. Lekarz weterynarii prawdopodobnie zastosuje leczenie przeciwzapalne w celu zmniejszenia obrzęku
i reakcji zapalnej oraz złagodzenia bólu. Możesz pomóc zmniejszyć obrzęk poprzez częste i całkowite dojenie chorej ćwiartki. Upewnij się, że krowa może pić, jeść i odpoczywać tyle, ile potrzebuje i chce.
Aby dowiedzieć się, który patogen wywołał mastitis – i czy jest on nadal aktywny w chorej ćwiartce – należy pobrać próbkę mleka i wykonać odpowiednią analizę. Należy to zrobić przed rozpoczęciem stosowania antybiotyków!
Jeśli istnieje plan leczenia w gospodarstwie, należy postępować zgodnie z nim. Próbki mleka powinny być pobierane regularnie w celu oceny i aktualizacji planu leczenia.
Zależy to od wielu czynników, w tym od wartości krowy i szansy na pełne wyleczenie, jej wieku i kondycji ciała, ilości komórek somatycznych, historii przypadków klinicznego mastitis, liczby dotkniętych ćwiartek i patogenu.
Ogólnie rzecz biorąc: ciężkie kliniczne przypadki mastitis powinny być leczone natychmiast, natomiast postępowanie w łagodnych i umiarkowanych przypadkach będzie uzależnione od zidentyfikowanego patogenu. Postępuj zgodnie z planem leczenia gospodarstwa, jeśli taki posiadasz. Jeśli chodzi o podkliniczne mastitis, optymalnym czasem leczenia jest zasuszenie.
Zdecydowanie tak! Jeśli nie rejestrujesz wszystkich przypadków klinicznych, nie masz pojęcia, jaka jest rzeczywista sytuacja w gospodarstwie. Nie tylko nie będziesz w stanie podjąć działań na poziomie stada, ale także nie poznasz związanych z tym kosztów – w tym utraconej produkcji mleka.
To samo dotyczy stanu zdrowia poszczególnych krów: bez rejestrowania klinicznych przypadków mastitis nie wiadomo, czy dana krowa miała wcześniej mastitis, co jest niezbędne do podejmowania optymalnych decyzji dotyczących leczenia krów zasuszonych, leczenia przypadków klinicznych i uboju z konieczności.
Pobieranie próbek mleka do badania bakteriologicznego i antybiogramu pomoże określić najlepsze leczenie dla danej krowy. Dowiedz się, jak prawidłowo pobierać próbki mleka.
Na poziomie gospodarstwa badanie próbek mleka daje wiarygodny wgląd w patogeny mastitis, które odgrywają rolę w gospodarstwie, i pomaga w podejmowaniu decyzji i skupieniu się na środkach zapobiegawczych. Badanie próbek mleka jest również niezbędne dla lekarza weterynarii, aby pomóc mu w opracowaniu odpowiedniego planu leczenia dostosowanego do potrzeb konkretnego stada.
Materiały ściółkowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia wymienia, ponieważ końcówki strzyków leżą na ściółce, gdy krowa odpoczywa. Ściółka może zawierać (środowiskowe) patogeny mastitis, takie jak Streptococcus uberis, E. coli, Klebsiella.
Najlepszym sposobem na ograniczenie presji infekcyjnej ze strony ściółki w oborach wolnostanowiskowych jest kontrolowanie i w razie potrzeby oczyszczanie stanowisk 4 razy dziennie. Upewnij się, że w obszarze, w którym znajduje się wymię gdy krowa leży, znajduje się sucha warstwa: usuń mokrą i brudną ściółkę, w razie potrzeby dodaj nową, suchą ściółkę. Ważnym aspektem jest również zapewnienie zwierzętom dobrej wentylacji w pomieszczeniach. Preferowanym materiałem ściółkowym jest piasek. Następna jest głęboka ściółka z materiałem organicznym.
Aby sprawdzić, czy dobrze wykonujesz swoją pracę, oceń poziom higieny w Twoim gospodarstwie.
Działania w trakcie zasuszania krowy, które pomogą zapobiegać występowaniu mastitis:
- produkcja mleka powinna być mniejsza niż 12 litrów dziennie w czasie zasuszania;
- podczas zasuszania krowy powinny być jak najmniej zestresowane i zawsze mieć swobodny dostęp do świeżej wody i paszy;
- stosować antybiotyki zgodnie z planem leczenia krów zasuszonych w gospodarstwie [blog 7B] i/lub poprosić lekarza weterynarii o poradę dla każdej krowy z osobna;
- nałożyć uszczelniacz strzyków na każdą krowę, aby chronić wymię przed nowymi infekcjami;
Dowiedz się w jaki sposób podawać leki i uszczelniacze do strzyków
Cokolwiek robisz, dbaj o swoje zasuszone krowy!
Sprawdzaj krowy zasuszone 3 razy dziennie przez pierwsze 5 dni, a pozostałe krowy zasuszone co najmniej 2 razy dziennie. Pierwszym punktem kontrolnym jest: wypełnienie żwacza które nigdy nie powinno być niższe niż 2,5 (wynik 2 jest zbyt niski!).
Miejsca odpoczynku powinny być zawsze czyste i suche [patrz blog 10]. Czyść, odświeżaj i wymieniaj ściółkę w boksach co najmniej 2 razy dziennie;
Kontynuować leczenie zgodnie z planem leczenia w gospodarstwie. Nie należy przechodzić na inne leczenie, chyba że zaleci to lekarz weterynarii. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.
W większości przypadków patogen wywołujący mastitis zniknął w wyniku leczenia antybiotykami. Uszkodzenie tkanek i reakcja zapalna ustępują jednak po kilku dniach. Dopiero po zagojeniu się tkanki wymienia mleko znów będzie wyglądać normalnie.
Jesteś hodowcą? Zachęcamy do pozostania z nami w kontakcie!
Dzięki zapisowi do newslettera będziemy mogli wysłać do Ciebie informacje o nadchodzących webinariach, informacjach związanych z hodowlą, lub produktami które mogą Ci się przydać w codziennej pracy.