Maszyna, która dobrze doi, jest najcenniejszym narzędziem rolnika. Jest używana częściej niż jakikolwiek inny sprzęt w gospodarstwie i jest odpowiedzialna za generowanie większości dochodów hodowcy bydła mlecznego.

Aby pozostawała w dobrym stanie technicznym, wymaga przeglądów i regularnej konserwacji. Podciśnienie powinno być kontrolowane i prawidłowo ustawione.

Gumy strzykowe w kubkach udojowych należy regularnie wymieniać. Najlepiej robić to  co 2500 udojów. Stara guma stopniowo traci swoje właściwości i może uszkadzać strzyki. Brak elastyczności gumy powoduje, że wnętrze staje się owalne zamiast okrągłego, czego konsekwencją jest zmniejszenie wydajność doju. Powierzchnie gum z czasem stają się porowate, co ułatwia bakteriom wniknięcie do strzyku. Sprzyja to również przenoszeniu bakterii z jednej krowy na drugą. Uszkodzone lub zniszczone kubki i gumowe wkładki należy natychmiast wymienić. Wymiana gum w kubkach udojowych w odpowiednim momencie, zapobiegnie rozwijaniu się zapalenia gruczołu mlekowego u krów.

Po 2500 cyklach doju stan gum strzykowych będzie już zły. W przypadku średniego  gospodarstwa ze 100 krowami dojonymi dwa razy dziennie i 10 aparatami udojowymi  gumy strzykowe powinny być wymieniane mniej więcej co 4 miesiące.

5 filarów udoju

Silikonowe gumy strzykowe wytrzymują dwa razy dłużej niż klasyczne, około 5000 udojów. Są jednak droższe i mogą ulec nagłemu zepsuciu. Co najmniej raz w roku każda dojarka powinna być sprawdzona przez doświadczonych techników. Maszyna zostanie poddana statycznej, “suchej” ocenie doju; ocenie doju “mokrego” lub dynamicznego wykonywanego w trakcie dojenia krów.

Zobacz jak oceniać końcówki strzyków i co oznaczają zmiany.

Hala udojowa

Hala udojowa powinna być czystą, bezpieczną i komfortową przestrzenią, zarówno dla krów, jak i dojarzy. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone, prawidłowo  wentylowane i wygodnie zorganizowane. Wszystkie niezbędne akcesoria powinny być w zasięgu ręki:

  • Narzędzia do znakowania krów (np. markery, bandaże na rzepy, kolorowe samoprzylepne taśmy)
  • Pojemniki do pobierania próbek mleka do badań => https://ahdb.org.uk/knowledge-library/aseptic-milk-sampling
  • Ręczniki papierowe lub duży zapas czystych szmatek do wycierania strzyków
  • Pojemnik do przedzdajania
  • Środki do dezynfekcji strzyków
  • Termometr
  • Rękawice udojowe
  • Gorąca i zimna bieżąca woda
  • Tablica suchościeralna i marker do zapisywania bieżących informacji dotyczących poszczególnych krów

Kubki udojowe powinny być utrzymywane w nieskazitelnej czystości i należy się z nimi obchodzić ostrożnie, aby nie zbierały brudu z otoczenia.

Po każdym udoju wszystkie aparaty udojowe należy oczyścić i sprawdzić pod kątem uszkodzeń i zużycia. Hala udojowa powinna być zachowana w czystości, a wszystkie zapasy powinny być na bieżąco uzupełniane (ściereczki, środek dezynfekujący, probówki do pobierania mleka).

Trzy filary udanego doju to:

  • czystość oraz komfort krowy
  • doskonałe procedury dojenia 
  • urządzenia udojowe w pierwszorzędnym stanie technicznym